Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Human Computation

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin

Human Computation Empty
MesajKonu: Human Computation   Human Computation Icon_minitimeSalı Eyl. 16, 2008 2:12 am

Fazlasıyla detay burda, ...Detay ->Burda http://video.google.com/videoplay?docid=-8246463980976635143

Yine ben size olayın içyüzünü kısa da olsa anlatmaya çalışayim...

Spammerler İş Başında: internetin karanlık yüzünde bulunan herkes bu kadar cahil değil. Yani r10.net 'E göre Türk spamcılar(**) iş başında ve konumuz Human Computation.
(***) ve bu konuda lamer ordusu gibi pek geride de değiller.
Adamlar bir site açmışlar 100.000 kere programcıkta verilen kodu giriyorsun hop adamlar sana para gönderiyor. İyi de bu paranın suyu nereden geliyor??

İnternette sanal kazı kazan oynatırken de bir güvenlik kodu uygulaması geliştirmek gerekti yani adam yüzlerce kez şansını deneyemesin ve sisteme robot yazılımlar girmesin diye.

Human Computation neymiş bu filan derken meğer spamcılar aynı benim kazı kazan sayfasında kullandığım sistem ile e-posta servislerinde binlerce hesap açıp bu hesapları da spam(*) posta göndermek için kullanıyorlarmış.Yani sizden sadece rakam vs. isteyen ve size para göndereceğini iddaa eden sistemler büyük ihtimalle sizi de bu dev spam sektörünün bir piyonu haline getiriyorlar..

Nasıl oluyor derseniz. Hani bu e-posta vereb servislerde yorum blogların yorum bölümünde vs. güvenlik kodları var ya sadece insanların okuyabileceği işte o kodları sizlere okutturuyorlar zaten robot yazılımın okuyamadığım tek yer orası geri kalan bütün alanları robot dolduruyor ve olleyy 100 ytl gibi komik bir rakama 100.000 lerce temiz, spam yapmaya uygun e-posta
hesabı...

Sadece e-posta spamı için değil aynı zaman da blog ve forumlarda spam yapmak için veya Brute Force(Kaba Kuvvet) atakları için de bu sistem gayet güzel kullanılabilir.(Bir daha ki yazımda değinirim o konuya da.)

Tabi her zaman Human Computation yöntemi kötü amaçlar içinde kullanılmıyor mesela Google'ın bir oyunu var resim etiketlemece kısaca sistem bir birini tanımayan iki kişiden oluşuyor ve bu iki kişinin ekranına aynı resim getiriliyor ve bunlardan resimlere en yakın kelimeyi seçmeleri isteniyor eğer ikisi de aynı kelimeyi veya kelime grubunu girerlerse robot bunu o etiketle veritabanına kayıt ediyor ve arama sonuçları büyük ölçüde iyileştirilmiş oluyor.

* Spam - Çöp posta.

** Spamcı - Millete abuk sabuk reklam postaları atan grup.

*** Human Computation - Bilgisayarın tek başına zeka olarak gücünün yetmediği yerde devereye giren insan destekli bilgisayar yazılımları.

Dipnot:
Metinde ingilizce terimler kullandım, tam karşılık bulamadım bu kelimelere. Yukarıda da açıklamaya çalıştım zaten kelimeleri.

Blog'çular,,,bence tanıtımı izleyin
http://turkkontu.yetkinforum.com

Human Computation
1 sayfadaki 1 sayfası